A 2021. évi Móri Bornapok Népzenei és Néptánc Fesztivál szakmai beszámolója

A Móri Bornapok 1934 óta megrendezésre kerülő sokszínű kulturális és gasztronómiai fesztivál. A programsorozatot páros években nemzetközi fúvószenei, páratlan években néptánc és népzenei programok teszik egyedivé. A 2021-es év a néptánc és a népzene jegyében zajlott szeptember 30-tól október 3-ig.
A jelenleg érvényes jogszabályok alapján a fesztivál ünnepélyes megnyitója, valamint a zenés- táncos rendezvények behatárolt helyszínei kizárólag védettségi igazolvánnyal voltak látogathatók.
Rendezvényünk törekszik olyan nemzeti és nemzetiségi – s ezen belül móri értékek bemutatására, amelyek kiemelt jelentőségűek a hagyományok, értékek ápolásában.
A móri Ezerjó a borkínálat fő szereplője, a rendezvény több eleme is ennek megismertetésére buzdít. Az önkormányzat minden évben külön kitüntetést adományoz „Az Év Móri Ezerjó Bora” elismerő címmel, és a díjat elnyerő termékből (Paulus Molnár Borház bora) nyilvános kóstolást tart az ünnepi megnyitó után, valamint a Lamberg-kastély parkjának díszkútjából a rendezvény vasárnapjának délelőttjén Ezerjó bor folyik.
A népművészeti és kézműves kirakodóvásár a Lamberg-kastély udvarán, mint minden évben, idén is a kézzel készült dísztárgyak és használati eszközök bemutatására helyezte a hangsúlyt. Az itt bemutatkozók mindegyike valamelyik népművészeti vagy kézműves egyesület tagjaként vett részt a rendezvényen.
Hagyományápoló programok közül mindig kiemelt figyelmet kap a néptánccsoportok fellépése és gálaműsora, a borkirálynő-választás, valamint a borlovag-avatás is.
A programsorozat méretéből és összetételéből adódóan csapatmunkaként valósul meg; a műszaki feltételek biztosítása a Városüzemeltetés feladata, a hatósági engedélyezés ügyintézései, az ünnepélyes megnyitóval kapcsolatos szervezés szintén az Önkormányzatnál zajlik. A Lamberg-kastély Művelődési Központ, Könyvtár és Muzeális Kiállítóhely a felelős a Kapucinus téri nagyszínpad, a régi Mozi épülete, az Erzsébet téri Művelődési Ház és a Lamberg-kastély helyszínén megvalósuló programok megszervezéséért és lebonyolításáért. A Móri Borvidék TDM Iroda a vásározói helyfoglalást, Móri Borvidék Hegyközsége pedig a Borutcát koordinálta.
A fesztivál sikeréhez mindenki lelkes munkájára szükség volt, hiszen rengeteg helyszínen zajlottak az események. Az érdeklődőket programmal várta a Kapucinus tér, a Szent István park, a Lamberg-kastély, annak udvara, illetve parkja, az Erzsébet téri Művelődési Ház, a Képző- és Iparművészeti Szabadiskola Alapítvány udvara, a régi Mozi épülete, a Wekerle Sándor Szabadidőközpont, az előtte levő terület, a móri MIKSZ udvara és a pincesor (Pince utca, Ezerjó utca, stb) egyaránt.
A nagyszínpad fellépőinek kiválasztásánál szempont volt, hogy a rendelkezésre álló pénzügyi keretből lehetőség szerint minél színvonalasabb és sokrétűbb programot vonultathassunk fel. Tekintettel kellett lennünk arra is, hogy közismert együtteseket, művészeket állítsunk a legnagyobb közönséget vonzó nagyszínpadra, valamint a népzenét kedvelők igényét is kielégítsük. Ez alapján történt a Misztrál, a Karthago, a Brains, a Follow The Flow, a Spencer Hill Magic Band és a Vad Fruttik zenekarok kiválasztása. Az utcabálok jó hangulatáról a változatos zenét játszó Tutti Zenekar, a Viking Zenekar és Happening Band gondoskodott.
A fesztivál ideje alatt sport- és egyéb protokolláris programok is zajlottak különböző helyszíneken, de ezek szervezését és lebonyolítását móri egyesületek, szervezetek, csoportok és magánszemélyek kezdeményezték és biztosították. 
A rendezvény példás szervezettséggel zajlott le.  
A program az előző évekhez hasonlóan hatalmas tömegeket mozgatott meg, a négy nap alatt a becslések szerint kb. 30.000 ember látogatta meg városunkat. A rendezvény ideje alatt 12 zárt és 8 nyitott helyszínen közel 800 fellépőt és közreműködőt láthatott a közönség.
10.000 db kisméretű (10,5x10,5cm-es) egyszerűsített, magyar nyelvű programfüzetet is készíttettünk, amit a fesztivál ideje alatt kaptak a látogatók, melyből tájékozódhattak a különféle rendezvények helyszínéről.
Készültek kisebb (A2, A3) és nagyobb méretű (A0) plakátok, az utóbbiak a városban is kihelyezésre kerültek, ezzel segítve a helyszínen való eligazodást. A helyi és országos médiában is lehetőség volt a bemutatkozásra. A megyei sajtóban a programsorozat előtt, alatt és után is jelentek meg híradások, beszámolók.
Az internet segítségével a világ bármely pontjáról meg lehetett ismerni a programokat. A külön, erre a rendezvényre készült honlapon (www.moribornapok.hu) kívül a város (www.mor.hu) és a Lamberg-kastély (www.lambergkastely.hu) webcímén is elérhető volt a letölthető műsorfüzet. A közel 10000 fős facebook-rajongótábor, valamint az instagram oldalunk követői is folyamatosan értesülhettek az aktualitásokról.
A szervezés folyamata majd egy év munkát jelent, hiszen a programok összeállításától a levezénylésen át a pénzügyi elszámolásig közel ennyi időt ölel fel a szervezők és lebonyolítók munkája. Ezért van szükség szoros együttműködésre minden szinten, illetve a források, pályázati lehetőségek felkutatására, összefogással történő biztosítására.
A rendezvény sikeres lebonyolításához hozzájárult a Nemzeti Kulturális Alaptól nyert támogatás.

Móri Városi Televízió összefoglalója a rendezvényről: https://www.facebook.com/morvarositelevizio.vtvmor/videos/460893571891985/

https://www.facebook.com/morvarositelevizio.vtvmor/videos/562565721483199

Mór, 2021. november 10.                                                              Kovács Gergő sk.

                                                                                                               igazgató

 

A szakmai beszámoló, valamint a részletes program az egyéb dokumentumokkal az alábbi linken érhető el: http://www.moribornapok.hu/ezerjo/archivum/szakmai_beszamolok/